Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/northe28/public_html/plugins/system/iframer.php on line 46

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/northe28/public_html/components/libraries/cmslib/spframework.php on line 101

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/northe28/public_html/components/libraries/cmslib/spframework.php on line 644
Boys Win, Girls Win But Can They Do It Again At East C
NEMTNews NEMTNews
   
Text Size
Banner

Search


Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/northe28/public_html/plugins/content/azvideobot.php on line 43

Boys Win, Girls Win But Can They Do It Again At East C

User Rating: / 0
PoorBest 
Tryan Kyle 9049

KYLE TRYAN works his way through a sprint drill during a windy Monday, May 14, practice of the Scobey Spartans at Plainsmen Field. Tryan will be trying at today’s East C Division Meet in Glasgow to advance to next week’s State C Meet in Butte in the pole vault, 400-meter dash and both relay races. — Leader Photo, mike


 

Boys Win, Girls Win But Can

They Do It Again At East C

The Scobey Spartans swept the high school division by capturing both the girls’ and boys’ team titles at last week’s District 3C Track & Field Meet, qualifying 17-of-21 athletes for today’s (Thursday, May 17) East C Division Meet in Glasgow.

In the junior high division, the Scobey boys placed first in the team standings while the Spartan girls placed second behind Nashua.

The top-8 high school finishers at the 3C event secured a spot in the East C Division Meet, where both field events and

track events start at 10 a.m. A top-5 finish at the divisional meet qualifies for a berth in the State C Meet May 25-26 at Bulldog Memorial Stadium in Butte, to be held in conjunction with the Class AA State Meet.

At the District 3C Meet held May 9 in Wolf Point, the Scobey boys piled up 168.5 points to almost double up runnersup Hinsdale-Saco, which scored 85.

Collin Wahl continued his record-breaking season in the javelin with another record-breaker. His winning toss of 172-2 is a new District 3C Meet record, shattering the old mark of 168-0 previously held by Loren Nelson of Opheim.

Hugh Cole also had a huge day winning both the 110-meter hurdles (18.7) and 300-meter hurdles (47.5).

Scobey’s other first-place finishers were Kale Love in the 800-meter run (2:16.9) — with teammate T.J. Snare less than one second behind — and the two relay teams, clocking in at 48.6 and 4:00.9.

Lustre Christian’s Ryan Choi was a triple winner for the Lions, capturing the 100-meter dash (12.0), long jump (19-2 3/4) and triple jump (39-9 1/2.

Team-wise, the main competition at the East C Division Meet coming out of District 2C is explained in the final standings of last week’s 2C Meet held in Sidney: Culbertson 148.5, Savage 116, Fairview 99.5, Bainville 87, Richey-Lambert 67, Westby-Grenora 54, Circle 44, Froid-Lake 31.

For the Scobey girls, who outscored Hinsdale-Saco 145-105 for the top spot, claiming individual victories were Macki Kilgore in the 1,600- (5:50.7) and 3,200-meter runs (13:19.3), Karlee Handy in the 200- (28.0) and 400-meter dashes (1:06.0), Sarah Dietrich in the 300-meter hurdles (59.7) and the two relay teams in 54.6 and 5:10.5.

Their top competition at the East C from those in the 2C are also explained in the 2C final standings from last week: Westby-Grenora 147, Savage 108, Circle 103, Richey-Lambert 80.5, Culbertson 72.5, Fairview 60, Bainville 22, Froid-Lake 3.

In the junior high division a pair of meet records were broken: Tatum Moore of Whitewater completed the 200-meter hurdles in 32.9, besting the previous mark of 33.1 set by Brittney Selvig of Scobey; Faith Keys of Nashua set a new standard in the 6-pound shot put with a 33-5 1/2, surpassing the previous record of 33-4 1/2 by Marisa Braaten of Nashua.

Multiple winners for the girls were: Scobey’s Chye Handran in the 100 and 200; Nashua’s Shae Fisher in the 400, 800, long jump and high jump; Whitewater’s Moore in both hurdle events. For the boys, multiple winners were: Scobey’s Spencer Rush in the long jump and triple jump; Nashua’s Lane Nickels in the 400, 1,600, 200 hurdles and high jump, Nashua’s Taylor Padden in the 100 and 200.

Here are the results of the District 3C Meet in Wolf Point, starting with high school and followed by junior high:

HIGH SCHOOL GIRLS

Team scores С Scobey 145, Hinsdale-Saco 105, Nashua 79, Lustre Christian 51, Whitewater 44, Opheim 20, Dodson 20.

100 С Kendra Canen, H-S, 13.3; BoDayle Battleson, Sco, 13.4; Karlee Handy, Sco, 14.0; MJ Suriyamongkol, LC, 15.0; Lena Chamberlain, Nash, 15.1; Anna Kersting, WW, 15.4; Andrea Berry, Sco, 16.0; Alexis Aguilar, Sco, 16.2.

200 С Karlee Handy, Sco, 28.0; Kendra Canen, H-S, 28.1; Emma Cole, Sco, 28.2; Lindsay Reller, Sco, 28.9; BoDayle Battleson, Sco, 29.9; Anna Kersting, WW, 32.2; Ashley Carroll, Oph, 34.3.

400 С Karlee Handy, Sco, 1:06.0; Kourtney Simonson, WW, 1:09.4; Madison Sibley, Nash, 1:16.02.

800 С Kourtney Simonson, WW, 2:47.0; Sarah Dietrich, Sco, 2:58.3; Raven Bear, Dod, 3:03.9.

1600 С Macki Kilgore, Sco, 5:50.7; Lindsay Reller, Sco, 6:05.9; Raven Bear, Dod, 6:48.8; Kerry Hoffman, Oph, 6:57.5; Alyssa Hoffman, Oph,8:38.4.

3200 С Macki Kilgore, Sco, 13:19.3; Raven Bear, Dod, 15:45.0; Alyssa Hoffman, Oph, 19:57.3.

100 hurdles С Bethany Lacock, H-S, 18.7; Kyla Forest, LC, 22.3; Kerry Hoffman, Oph, 23.0; Danica Rose, LC, 24.2.

300 hurdles С Sarah Dietrich, Sco, 59.7; Madison Sibley, Nash, 59.8; Kyla Forest, LC, 1:03.3; Courtney Capdeville, H-S, 1:03.7; Kerry Hoffman, Oph, 1:06.3; Alexis Aguilar, Sco, 1:18.7.

400 relay С Scobey 54.6; Lustre Christian 1:01.8.

1600 relay С Scobey 5:10.5.

Long jump С Kendra Canen, H-S, 13-11 3/4; Lindsay Reller, Sco, 13-4 1/2; Bethany Lacock, H-S, 13-4; Lena Chamberlain, Nash, 12-1; MJ Suriyamongkol, LC, 12-1; Kyla Forest, LC, 12-0 3/4; Hannah McMurry, Nash, 11-8; Ashley Carroll, Oph, 11-6 1/2..

Triple jump С Bethany Lacock, H-S, 32-9 1/2; Lindsay Reller, Sco, 30-10 1/2; Kendra Canen, H-S, 29-7 1/2; Kourtney Simonson, WW, 28-3 1/2; BoDayle Battleson, Sco, 27-9; Madison Sibley, Nash, 27-7 1/2.

High jump С Bethany Lacock, H-S, 4-6; Mikaela Uchtman, LC, 4-4; Courtney Capdeville, H-S, 4-4; Sandy Viste, Nash, 3-10; Hannah McMurry, Nash, 3-8.

Pole vault С Bethany Lacock, H-S, 7-6; Courtney Capdeville, H-S, 6-0; Kendra Canen, H-S, 4-6.

Javelin С Diana Gaziyeva, WW, 82-9; Sarah Dietrich, Sco, 80-6; Hannah McMurry, Nash, 79-5; BoDayle Battleson, Sco, 77-2; Sandy Viste, Nash, 76-3; Kourtney Simonson, WW, 75-4; Madison Sibley, Nash, 73-9; Emma Cole, Sco, 61-10.

Shot put С Mary Damon, Nash, 28-9; Mikaela Uchtman, LC, 25-5; Sandy Viste, Nash, 25-3; Diana Gaziyeva, WW, 24-11; Rachel Harlan, LC, 22-4; Polina Liesenkova, WW, 21-6; Anna Kersting, WW, 21-0 1/2; Shandi Dyrland, Oph, 20-9.

Discus С Madison Sibley, Nash, 81-8; Mary Damon, Nash, 76-6; Hannah McMurry, Nash, 76-5; Sandy Viste, Nash, 73-4; Emma Cole, Sco, 72-2; Courtney Capdeville, H-S, 68-8; Shandi Dyrland, Oph, 66-6; Diana Gaziyeva, WW, 62-9.

HIGH SCHOOL BOYS

Team scores С Scobey 168.5, Hinsdale-Saco 85, Nashua 69, Whitewater 50, Frazer 49.5, Lustre Christian 49, Dodson 40, Opheim 10.

100 С Ryan Choi, LC, 12.0; Danny Linder, Sco, 12.2; Kory Willard, Sco, 12.3; Jorgen Olson, H-S, 12.6; Skylar Fisher, Nash, 12.7; Wynden Edwards, Oph, 12.9; Chryss Jackson, Fraz, 13.0; Johnathon Koessl, Nash, 13.1.

200 С Logan Messerly, WW, 24.1; Ryan Choi, LC, 25.0; Skylar Fisher, Nash, 25.4; Jorgen Olson, H-S, 25.5; Kory Willard, Sco, 25.9; Danny Linder, Sco, 26.0; Griffin Fourstar, Fraz, 26.0; Wynden Edwards, Oph, 26.6.

400 С Logan Messerly, WW, 53.5; Kale Love, Sco, 56.4; T.J. Snare, Sco, 56.7; Kyle Tryan, Sco, 57.6; Chryss Jackson, Fraz, 58.3; Dallas Capdeville, H-S, 59.8; Jeret Warren, WW, 1:01.6; Vlad Kasintsev, Nash, 1:02.2.

800 С Kale Love, Sco, 2:16.9; T.J. Snare, Sco, 2:17.8; Nick Bear, Dod, 2:19.7; Jeret Warren, WW, 2:20.1; Griffin Fourstar, Fraz, 2:23.1; Vlad Kasintsev, Nash, 2:24.8; Trenton Stahl, Nash, 2:38.6; Henry Ramirez, WW, 2:43.6.

1600 С Daniel Horsman, Fraz, 5:01.1; T.J. Snare, Sco, 5:01.5; Nick Bear, Dod, 5:07.2; Jeret Warren, WW, 5:19.8; Griffin Fourstar, Fraz, 5:20.8; Brett Johnson, H-S, 5:21.1; Ryan Scanlan, Nash, 7:13.6.

3200 С Nick Bear, Dod, 11:49.6; Markell Blount, Fraz, 12:08.8; Brett Johnson, H-S, 12:52.3; Enrique Rico, WW, 13:00.9; Trenton Stahl, Nash, 13:30.0; Kyle Albus, H-S, 14:10.3; Trafton Mayhew, Nash, 14:16.8.

110 hurdles С Hugh Cole, Sco, 18.7; Kory Willard, Sco, 19.6; Dallas Capdeville, H-S, 19.8; Lucas Fan, LC, 21.4; Jordan Keys, Nash, 23.6.

300 hurdles С Hugh Cole, Sco, 47.5; Sean Bengochea, Nash, 48.5; Kory Willard, Sco, 49.2; Brett Johnson, H-S, 56.8; Trenton Stahl, Nash, 58.9; Kyle Albus, H-S, 59.5.

400 relay С Scobey 48.6; Nashua 49.3; Lustre Christian 49.6; Frazer 53.3; Hinsdale-Saco 59.7.

1600 relay С Scobey 4:00.9; Frazer 4:10.9; Nashua 4:30.7; Hinsdale-Saco 5:19.2.

Long jump С Ryan Choi, LC, 19-2 3/4; Collin Wahl, Sco, 19-1 1/2; Jimmy Martin, Dod, 19-1; Hugh Cole, Sco, 16-11 1/2; Skylar Fisher, Nash, 16-8 1/2; Wynden Edwards, Oph, 16-1 1/2; Jorgen Olson, H-S, 15-10; Nick Bear, Dod, 15-5.

Triple jump С Ryan Choi, LC, 39-9 1/2; Collin Wahl, Sco, 38-4; Skylar Fisher, Nash, 36-4; Dallas Capdeville, H-S, 34-6; Trafton Mayhew, Nash, 33-5; Mikal Mavencamp, H-S, 32-6; James Ryu, LC, 32-1; Kyle Albus, H-S, 30-7.

High jump С Jimmy Martin, Dod, 5-11; Wynden Edwards, Oph, 5-6; Kale Love, Sco, 5-6; Dallas Capdeville, H-S, 5-4; Nick Bear, Dod, 5-2; Chryss Jackson, Fraz, 5-2; Jeret Warren, WW, 4-10; Jordan Keys, Nash, 4-8.

Pole vault С Dallas Capdeville, H-S, 11-0; Jorgen Olson, H-S, 8-0; Keenan Reller, Sco, 7-6; Kyle Tryan, Sco, 7-6; Brett Johnson, H-S, 7-0.

Javelin С Collin Wahl, Sco, 172-2; Jorgan Olson, H-S, 127-2; Joe Wilcott, WW, 121-6; Sean Bengochea, Nash, 120-8; Eric Sunford, H-S, 109-6; Justin Leatherberry, H-S, 108-3; Alex Albright, Sco, 106-1; Jeff Flynn, Fraz, 98-10.

Shot put С Sean Bengochea, Nash, 42-3 1/2; Collin Wahl, Sco, 37-5; Jeff Flynn, Fraz, 37-5; Eric Sunford, H-S, 35-6; Joe Wilcott, WW, 34-11; Justin Leatherberry, H-S, 34-7 1/2; Johnathon Koessl, Nash, 32-11 1/4; Jesse Stephens, Dod, 32-9.

Discus С Joe Wilcott, WW, 120-10; Sean Bengochea, Nash, 108-0; Jeff Flynn, Fraz, 101-10; Eric Sunford, H-S, 96-3; Mikal Mavencamp, H-S, 90-11; Robert Mena, LC, 90-9; Rex Morgan, Oph, 84-6; Justin Leatherberry, H-S, 78-1.

JUNIOR HIGH GIRLS

Team scores С Nashua 140, Scobey 125, Whitewater 75, Hinsdale-Saco 48, Opheim 24, Dodson 6, Lustre Christian 5, Frazer 0.

100 С Chye Handran, Sco, 14.1; Kaitlin Farver, Sco, 14.5; Tia Hallock, Oph, 15.1; Hope Lawless, WW, 15.7; Sadie Brown, LC, 15.8; Alexa Welchlin, Sco, 15.9.

200 С Chye Handran, Sco, 30.2; Morgan Guttenberg, Nash, 31.2; Delaney Bell, H-S, 33.0; Hope Lawless, WW, 33.4; Shalynn Fjeld, Sco, 33.5; Zoe Glasoe, Nash, 33.9.

400 С Shae Fisher, Nash, 1:08.7; Mayson Hudyma, Sco, 1:09.1; Shalynn Fjeld, Sco, 1:15.8; Jada Sudbrach, H-S, 1:19.2; Nicole Williams, Nash, 1:19.9; Delaney Bell, H-S, 1:20.9.

800 С Shae Fisher, Nash, 3:05.1; Mayson Hudyma, Sco, 3:05.2; Shawnee Kill Eagle, Dod, 3:50.8.

1600 С Teilor Fishell, Sco, 6:52.7; Taylor Laumeyer, Nash, 6:57.2; Grace Carroll, Oph, 7:41.1.

100 hurdles С Tatum Moore, WW, 17.6; Kaitlin Farver, Sco, 18.0; Delaney Bell, H-S, 20.4; Teilor Fishell, Sco, 21.6; Alexa Welchlin, Sco, 21.6; Zoe Glasoe, Nash, 21.7.

200 hurdles С Tatum Moore, WW, 32.9; Kaitlin Farver, Sco, 35.2; Taylor Laumeyer, Nash, 38.2; Zoe Glasoe, Nash, 38.4; Teilor Fishell, Sco, 38.7; Alexa Welchlin, Sco, 39.0.

400 relay С Scobey 59.2; Whitewater 1:03.9; Nashua 1:04.1; Hinsdale-Saco 1:05.4; Opheim 1:10.6; Lustre Christian 1:11.7.

800 medley relay С Scobey 2:18.2; Nashua 2:26.2; Whitewater 2:42.2.

Long jump С Shae Fisher, Nash, 13-8 1/2; Tatum Moore, WW, 13-5; Morgan Guttenberg, Nash, 12-5 1/2; Tia Hallock, Oph, 11-5; Taylor Laumeyer, Nash, 11-3; Jada Sudbrach, H-S, 11-2.

Triple jump С Delaney Bell, H-S, 25-1; Jada Sudbrach, H-S, 23-5 3/4; Bailey Funk, H-S, 23-0 1/4; Kayleigh Cummings, WW, 22-9 1/2; Chloe Koessl, Nash, 20-1; Ryleigh Delich, Nash, 18-4.

High jump С Shae Fisher, Nash, 4-7; Tatum Moore, WW, 4-4; Alexa Welchlin, Sco, 4-0; Morgan Guttenberg, Nash, 3-10; Kaitlyn Toavs, LC, 3-6; Sadie Brown, LC, 3-6; Bella Lawless, WW, 3-6.

Shot put С Faith Keys, Nash, 33-5 1/2; Kayleigh Cummings, WW, 31-0; Tasha Chamberlain, Nash, 30-3 1/4; Ryleigh Delich, Nash, 26-6 1/4; Casity Boucher, H-S, 23-9; Marissa Thompson, Sco, 23-1 1/4.

Pole vault С Mayson Hudyma, Sco, 6-0.

JUNIOR HIGH BOYS

Team scores С Scobey 171, Nashua 79, Hinsdale-Saco 40, Dodson 38, Lustre Christian 27, Frazer 26, Opheim 24, Whitewater 4.

100 С Taylor Padden, Nash, 13.7; Levi Brown, LC, 14.3; Chase Williams, Nash, 14.8; Jacob Backman, Sco, 14.9; Kole Ralston, Sco, 15.5; Cade Anderson, Oph, 15.5.

200 С Taylor Padden, Nash, 28.2; Jarom Talks Different, Fraz, 28.4; Chase Williams, Nash, 30.5; Jacob Backman, Sco, 30.9; Cade Anderson, Oph, 32.2; Spencer Rush, Sco, 33.1.

400 С Lane Nickels, Nash, 1:00.7; Lane Knudsen, Sco, 1:04.3; Kole Ralston, Sco, 1:13.5; Jacob Backman, Sco, 1:14.5; Tyrese Messerly, Dod, 1:17.7; Dylan Booth, Sco, 1:19.3.

800 С Jarom Talks Different, Fraz, 2:37.6; Preston Baldry, Sco, 2:56.7; Landen Kilgore, Sco, 2:59.6; Kobe Ralston, Sco, 3:08.2; Tyrese Messerly, Dod, 3:08.4; Chandler Pippin, H-S, 3:24.8.

1600 С Lane Nickels, Nash, 5:14.2; Jarom Talks Different, Fraz, 5:51.6; Preston Baldry, Sco, 6:06.5; Tyrese Messerly, Dod, 6:29.4; Kobe Ralston, Sco, 6:29.4; Matthew Poland, Nash, 6:37.3.

100 hurdles С Levi Brown, LC, 21.1; Wick Cole, Sco, 21.5; C.J. Nelson, Oph, 21.8.

200 hurdles С Lane Nickels, Nash, 31.3; Cache Younkin, H-S, 35.2; Landen Kilgore, Sco, 36.1; Wick Cole, Sco, 39.0.

400 relay С Scobey 59.3; Hinsdale-Saco 1:06.0.

800 medley relay С Scobey 2:09.6; Dodson 2:32.2.

Long jump С Spencer Rush, Sco, 13-0; Levi Brown, LC, 12-8 1/2; Kole Ralston, Sco, 12-8; Tyrese Messerly, Dod, 12-6 1/2; C.J. Nelson, Oph, 12-0 1/4; Cade Anderson, Oph, 11-11.

Triple jump С Spencer Rush, Sco, 26-0; Alder Morgan, Oph, 22-2; Quinten Youpee, H-S, 17-11.

High jump С Lane Nickels, Nash, 4-11; Dylan Booth, Sco, 4-4; Cache Younkin, H-S, 4-4; C.J. Nelson, Oph, 4-2; Layne Engel, WW, 4-0; Levi Brown, LC, 4-0.

Shot put С Dane Strike, Dod, 33-2 1/2; Dylan Booth, Sco, 32-2 1/2; Gabe Dietrich, Sco, 28-10 3/4; Lane Knudsen, Sco, 27-10; Layne Engle, WW, 27-1 1/4; Nolen Drury, Sco, 26-11 3/4.

Discus С Lane Knudsen, Sco, 111-9; Dane Strike, Dod, 105-0; Taylor Padden, Nash, 87-02; Gabe Dietrich, Sco, 81-6; Nolen Drury, Sco, 76-8; Cache Younkin, H-S, 77-5.

Pole vault С Cache Younkin, H-S, 7-0; Landen Kilgore, Sco, 6-6.

Banner

KCGM Live Broadcasts

Banner